Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

Odkud se berou? Návod, jak si s dětmi začít povídat o financích

Odkud se berou? Návod, jak si s dětmi začít povídat o financích

Co je to půjčka, rezerva nebo spoření? Co všechno musí rodina zvládnout zaplatit? Odkud a kam putují peníze v rámci rodinného rozpočtu?

Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak si začít povídat s dětmi o penězích. Vytvořte jim základy finanční gramotnosti, na kterých budou v pozdějších letech stavět, a dělat správná finanční rozhodnutí.

V lepším případě průměr, v horším až chvost Evropy. Tak se Češi v posledních letech umisťují v průzkumech finanční gramotnosti. V tomto ohledu máme co dohánět, a i když se praxe na školách zlepšuje, rozhodně se vyplatí vzdělávání dětí o tom, jak to chodí s penězi, nenechávat jen na státu. Přeci jen to je něco jiného než vyjmenovaná slova nebo násobilka. Peníze by neměly být v rodinách tabu a bavit se o nich můžete s dětmi klidně už od útlého věku. Ať chápou, že peníze nerostou na stromech, ale musí je někdo vydělat, a že každá věc něco stojí.

Buďte první, kdo s dětmi téma financí otevře, ať nejsou odkázány třeba jen na zavádějící příklady od vrstevníků nebo z internetu. Začněte zlehka a pomozte jim pochopit postupně hodnotu peněz, ať si samy dokáží spořit na vytouženou hračku nebo kolo a nerozhází první kapesné nebo výdělky z brigád za nesmysly. Ať nenaletí různým internetovým vykukům, kteří na YouTube nebo TikToku mámí z dětí peníze často za hranicí vkusu, etiky i zákona. Nebo ať si nevezmou první půjčku, o kterou v dospělosti zavadí…

Na začátek jsme pro vás přepravili jednoduchý obrázek ve stylu „Jak to chodí s penězi“. Samozřejmě, že situace každé rodiny bude individuální, ale s pomocí obrázku si můžete projít některé základní situace a dětem je vysvětlit. Řadu pojmů najdete rozepsanou níže v textu.

Potřebujete s něčím ohledně financí poradit? Uvědomili jste si, že by i vašemu rodinnému rozpočtu prospělo, kdyby se na něj podíval odborník? Třeba jen pro pocit klidu, že máte všechno v pořádku. Chcete spořit nebo se zajistit na penzi? Budete potřebovat v budoucnu hypotéku nebo finance na rekonstrukci? Máte svůj majetek pojištěný na dostatečnou částku?

Se všemi těmito a mnoha dalšími oblastmi vám dokážeme poradit, aby byly i vaše finance v pořádku. Koneckonců, na vlastním správném příkladu ukážete dětem nejlépe, jak k financím přistupovat.

 

Výdělek

Aby měl člověk peníze, musí je nejdříve vydělat. Výdělek jsou peníze, které dostáváme jako odměnu za naši práci – v zaměstnání, v podnikání nebo když třeba něco prodáme. Peníze dostáváme v hotovosti jako bankovky a mince nebo nám je posílají na účet v bance. S těmito penězi pak hospodaříme – nakupujeme za ně, platíme naše výdaje, spoříme si je nebo si díky nim můžeme koupit něco pro radost.

Nezbytné výdaje

To jsou všechny věci, které musíme pravidelně, většinou každý měsíc, zaplatit, protože bychom se bez nich neobešli. Je to třeba jídlo a pití, elektřina, topení a voda, výdaje na bydlení, zaplacení účtu za telefon, palivo do auta a podobně. Vždycky je potřeba mít dost peněz na zaplacení nejdříve těchto nezbytností, abychom mohli peníze utratit i za něco jiného, co třeba tolik nepotřebujeme.

Ostatní výdaje

Když nám zbydou peníze po tom, co máme zaplacené všechny nutnosti, můžeme si pořídit další věci nebo zážitky, které chceme nebo které nám dělají radost, ale nepotřebujeme je úplně nutně. Jsou to třeba nové hračky, sportovní výbava, nové oblečení, jídlo v restauraci, návštěva kina, zoologické zahrady nebo za tyto peníze vyrazíme na dovolenou.

Rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet funguje trochu jako seznam, kde máme napsané, kolik peněz měsíčně vyděláme a kolik peněz utratíme za věci, které potřebujeme nebo chceme. Díky tomu víme, co si můžeme dovolit a kdy musíme šetřit. Zdravý rodinný rozpočet je totiž takový, kde víc peněz zůstane, než kolik se utratí. To je moc důležité, protože si díky tomu můžeme dávat část peněz stranou na později.

Peníze na budoucnost

Není rozumné utratit hned všechny peníze, které máme. Lepší je schovat si nějaké na později, až je budeme na něco potřebovat. Takové peníze dáváme třeba do banky, kde jsou uložené v bezpečí. Můžeme si je takto uložit třeba jen na půl roku nebo si je můžeme ukládat na dlouhou dobu s tím, že je použijeme třeba ve chvíli, kdy už nebudeme chodit do práce a budeme v důchodu. Skvělé je, že takové peníze se jen tak nepovalují, ale pracují pro nás a postupně přibývají.

Spoření

Spoření je jako dávání peněz do kasičky. Je to způsob, jak si naše peníze bezpečně uschováme třeba v bance a pomalu je zvětšujeme, abychom si za ně mohli jednou pořídit to, co budeme potřebovat. Můžeme si tak naspořit třeba na auto nebo na dovolenou. Je to trochu jako kdybychom si dělali vlastní poklad a má to jednu velkou výhodu – v bance nebo spořitelně nám k tomu našemu pokladu každý měsíc ještě nějaké peníze přidají. Když si tedy člověk spoří, tak získá více peněz, než kolik si původně uložil.

Investice

Investování je další způsob, jak mohou naše uspořené peníze přibývat. Můžeš si to představit tak, že našim penězům dáváme práci, aby nám za nějakou dobu vydělaly další peníze. Je to jako když zasadíš semínko a z něho ti vyroste strom, ze kterého máme ovoce. S investováním pomáhají různé speciální společnosti, kterým svěříš peníze a ty za ně nakoupí věci (říká se jim třeba akcie nebo dluhopisy), které budou mít jednou větší hodnotu. Na rozdíl od spoření ale není zaručeno, že se to vždycky podaří, proto je potřeba být při investování opatrný a ideálně si s tím nechat poradit.

Rezerva

Už jsme si řekli, co platit musíme a co si pořizovat můžeme, když nám na to zbývají peníze. Existují ale taky situace, které přijdou zničehonic. Třeba když se rozbije pračka, nejde opravit a musíme pořídit novou. Nebo třeba když člověk přijde o práci a nějakou dobu nevydělává. Proto je dobré mít rezervu – jsou to peníze, které máme uložené třeba v bance a můžeme se spolehnout, že je budeme moct kdykoli použít, abychom s nimi platili všechny potřebné výdaje.

Pojištění

Pojištění si platíme pro případy, že se nám stane něco špatného – když třeba onemocníme nebo se zraníme. Nebo když nám něco poškodí naše bydlení nebo auto. Pojištění v takovou chvíli zafunguje jako ochrana, abychom takovou škodu nemuseli platit z vlastních peněz. Kdyby nám třeba na auto spadnul při větru strom nebo nás vykradli zloději, tak nám může pojištění zaplatit opravu a věci, o které jsme přišli. Kdybychom třeba kvůli delší nemoci nemohli chodit do práce, pojišťovna by nám zaplatila peníze, co by nám chyběly na výdaje, které musíme běžně platit.

Půjčka

Může se stát, že si člověk potřebuje něco koupit, ale nemá na to pohromadě dost peněz. V takovém případě si na to můžeme třeba od banky půjčit peníze. Je ale potřeba pamatovat na to, že každá půjčka se musí splatit a vždy se zaplatí i o něco víc, než jsme si půjčili. Proto bychom si měli půjčovat jen na věci, které skutečně potřebujeme a které nám dlouho vydrží. Třeba na auto. Určitě nemá smysl brát si půjčku na dárky nebo dovolenou, což udělá radost jen na chvíli.  A také je potřeba dobře vybírat, od koho si půjčujeme, aby to byla férová půjčka. Existují totiž firmy, které pak chtějí zaplatit o hodně víc, než je běžné za půjčku „zaplatit“. Speciální půjčka na dlouhou dobu, za kterou si můžeme pořídit vlastní bydlení, se jmenuje hypotéka.


Další články

zobrazit všechny články
Inflace, její historie, jak nás ovlivňuje a 8 tipů, jak s ní bojovat
17
Čvc

Inflace, její historie, jak nás ovlivňuje a 8 tipů, jak s ní bojovat

Víte, že inflace může "sežrat" vaše úspory rychleji, než byste čekali? Ano, zatímco vy klidně spíte, hodnota vašich peněz klesá. Pojďme se podívat na to, jak inflace ovlivnila naše peněženky v průběhu staletí a co s tím můžeme dělat!

Kapsáři nebo rafinovaní zločinci? Finanční podvody a možnosti, jak se jim vyvarovat
29
Bře

Kapsáři nebo rafinovaní zločinci? Finanční podvody a možnosti, jak se jim vyvarovat

V poslední dekádě zažíváme napříč všemi oblastmi života závratný rozvoj a v poslední polovině zvlášť, a to zejména v informačních technologiích. Proto se s takovou kombinací nešvarů setkáváme vlastně poprvé. Vývoj technologií má však nejen pozitivní přínosy, ale i řadu neblahých aspektů, kdy jedním z nich jsou finanční podvody.

Pronájem nemovitostí, jednoduchý zdroj příjmu nebo noční můra?
15
Bře

Pronájem nemovitostí, jednoduchý zdroj příjmu nebo noční můra?

Mnoho lidí, kteří nikdy nepronajímali žádnou nemovitost, říkají, že pronájem je jednoduchý zdroj příjmu za minimum práce, nebo dokonce bez práce. Ovšem jakmile si to člověk vyzkouší, častokrát poměrně rychle zjistí, že to není až tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

Napište mi